Strona główna » Spacer z psem » Korona Gór Polski z psem – jak zdobyć odznakę ze swoim czworonogiem?
Korona Gór Polski

Korona Gór Polski z psem – jak zdobyć odznakę ze swoim czworonogiem?

Korona Gór Polski z psem. Zaczęliście właśnie swoją przygodę z górami? A może zdobywacie sporo szczytów, lecz brakuje wam konkretnego celu? Z pomocą przychodzi ustanowiona w 1997 roku Korona Gór Polski. Tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w naszym kraju. A co powiecie na to, żeby zdobyć ją ze swoim czworonogiem?

Korona Gór Polski z psem – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest Korona Gór Polski? To przede wszystkim lista zawierająca najwyższy szczyt każdego pasma górskiego w Polsce. Koncepcja powstała w 1997 roku, kiedy oficjalnie ją zatwierdzono. Jednocześnie powstał Klub Zdobywców Korony Gór Polski.

Jak możemy przeczytać na stronie KGP, do Klubu należy już ponad 120 tys. górskich turystów. Samą odznakę i tytułem „Zdobywcy” może się pochwalić „zaledwie” 5 tys. osób, dlatego to ogromne wyróżnienie.

Od czego zacząć?

Jak wstąpić do klubu? Wystarczy wypełnić elektroniczną deklarację, zgłosić maksymalnie dużo zainteresowanych osób (możliwy jest zapis wielu osób, płacąc tylko za jedną przesyłkę), opłacić wpisowe (40 zł), notes (5 zł) i ewentualnie, odznakę (15 zł), a następnie czekać na paczkę.

Po otrzymaniu książeczki możecie ruszać na górskie szlaki. Na każdym ze szczytów powinniście przybić pieczątkę udowadniającą, że go zdobyliście. Książeczka Klubu Zdobywców jest dostępna wyłącznie dla członków Klubu. Jedynym wymogiem rejestracji jest wiek – minimum 7 lat.

Zarejestrujecie się tutaj -> KGP

Korona Gór Polski z psem – ile mamy czasu?

Dobrze wiemy, że nasze pupile nie żyją wiecznie. W góry warto wybierać się regularnie. Nie tylko dla naszego zdrowia i świetnego spędzenia wolnego czasu. Również po to, żeby nasze psiaki pozostały w ruchu i mogły się z nami zintegrować.

Jest to program na całe życie, można ją zdobywać przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie ma też żadnych ograniczeń dotyczących sposobu czy pory roku, w której będzie się zdobywać szczyt.

Ze swojego doświadczenia możemy Wam powiedzieć, że zdobycie Korony Gór Polski z psem to nie jest wymagająca rzeczy. Oczywiście, z uwagi na bardzo trudne podejście Rysy odpuściliśmy. Jest też kilka szczytów (jak choćby w Górach Stołowych i Bieszczadach), na które z psem po prostu wejść nie wolno.

25 pozostałych szczytów można zdobyć w kilka miesięcy, ale też i kilka lat. W momencie pisania tego tekstu Hugo jest z nami 1,5 roku i po tym czasie ma na swoim koncie 6 z nich.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem?

  • W książeczce KGP każdy szczyt ma swoją stronę. Szczyt potwierdza fotografia wykonana na szczycie i wklejona na odpowiednią stronę oraz pieczęć schroniska, placówki, firmy mającej tam siedzibę (w przypadku braku takowej – pieczęć z miejscowości najbliższej szczytowi). Potwierdzeniem zdobycia szczytu może być także pieczęć i podpis uprawnionego członka Loży Zdobywców spotkanego na szlaku. Książeczka KGP nie może mieć pustych stron!
  • Zdobywanie szczytów zaczynamy od daty przystąpienia do Klubu, dlatego jeśli wcześniej weszliście na jakiś, nie będzie to zaliczone.
  • Wpłata wpisowego do Klubu KGP jest jednorazowa.
  • Szczyty można zdobywać z dowolnych szlaków. Nawet idąc przez inny kraj, np. granicę polsko-słowacką lub polsko-czeską.

Korona Gór Polski z psem – wykaz szczytów

Poniżej zamieściliśmy wykaz wszystkich 28 szczytów należących do Korony Gór Polski. Te, na które nie można wejść z psem lub uważamy, że jest na to zbyt niebezpiecznie, skreśliliśmy. Jeśli chcecie odebrać na koniec odznakę, trzeba będzie zdobyć je bez pupili.

Natomiast pogrubione nazwy szczytów to te, które już zdobyliśmy. Nazwy w kolorze brązowym to odnośniki do naszych wpisów. Zaglądajcie tam!

  1. Rysy (Tatry) – 2499
  2. Babia Góra (Beskid Żywiecki) – 1725
  3. Śnieżka (Karkonosze) – 1603
  4. Śnieżnik (Masyw Śnieżnika) – 1425
  5. Tarnica (Bieszczady Zach.) – 1346
  6. Turbacz (Gorce) – 1310
  7. Radziejowa (Beskid Sądecki) – 1266
  8. Skrzyczne (Beskid Śląski) – 1257
  9. Mogielica (Beskid Wyspowy) – 1171
  10. Wysoka Kopa (Góry Izerskie) – 1126
  11. Rudawiec (Góry Bialskie) – 1112
  12. Orlica (Góry Orlickie) – 1084
  13. Wysoka lub Wys. Skałki (Pieniny) – 1050
  14. Wielka Sowa (Góry Sowie) – 1015
  15. Lackowa (Beskid Niski) – 997
  16. Kowadło (Góry Złote) – 989
  17. Jagodna (Góry Bystrzyckie) – 977
  18. Skalnik (Rudawy Janowickie) – 945
  19. Waligóra (Góry Kamienne) – 936
  20. Czupel (Beskid Mały) – 933
  21. Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe) – 919
  22. Lubomir (Beskid Makowski) – 904
  23. Biskupia Kopa (Góry Opawskie) – 889
  24. Chełmiec (Góry Wałbrzyskie) – 851
  25. Kłodzka Góra (Góry Bardzkie) – 765
  26. Skopiec (Góry Kaczawskie) – 724
  27. Ślęża (Masyw Ślęży) – 718
  28. Łysica (Góry Świętokrzyskie) – 612.

Łapa, Olga!

Czytaj też:

One thought on “Korona Gór Polski z psem – jak zdobyć odznakę ze swoim czworonogiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *