Hejka naklejka! W najbliższym czasie będziemy mogli już swobodnie spacerować po wielu ciekawych miejscach. Coraz popularniejsze jest więc pytanie, jakie akcesoria wybrać naszemu psu, by ten był szczęśliwy podczas długiej wycieczki. Smycz i szelki dla psa to jedna z najważniejszych rzeczy dla każdego właściciela. Chcemy Wam pomóc wybrać i nie żałować tej decyzji.
Zacznijmy od tego, na czym powinniśmy się faktycznie najpierw skupić. Mowa oczywiście o wyborze między obrożą a szelkami. To właśnie na jednej z tych dwóch przedmiotach zapniemy smycz, którą później wybierzemy. Z naszego punktu widzenia bardziej opłacają nam się szelki, bo cwaniak Drynio, gdy jest prowadzony na samej obroży lubi tak kombinować, żeby się z niej wydostać. Prowadzimy go więc na szelkach, a obroża służy nam tylko jako ozdoba i miejsce, gdzie zawieszona jest adresówka.
Obroża dla psa – jaką wybrać?
– Przede wszystkim należy zmierzyć obwód szyi psa, obroża powinna być dopasowana do gabarytów zwierzęcia. Najlepszy sposób, aby sprawdzić czy obroża jest dobra, to metoda „na dwa palce” (między obrożą a szyją zwierzaka bez problemu powinny się mieścić nasze dwa palce)
– Wybrać materiał, z jakiego obroża jest wykonana. Powinien on być wytrzymały i łatwy do czyszczenia. Generalnie, wybór materiału zależy od rodzaju spaceru i temperamentu psa,
– Obroża wąska czy szeroka? Powinna ona obejmować dwa kręgi szyjne. Przyjmuje się, że dla małych psów odpowiednia będzie obroża o szerokości 1-2 cm, natomiast dla psów średnich czy dużych 3-4 cm,
– Zapięcie powinno być solidne i trwałe. Najpopularniejsze są te z metalowymi sprzączkami, z zapięciem podobnym jak pasek. Są trwalsze, ale trudniej je wyregulować. Obroże z zapięciem na plastikowy zatrzask oferują łatwiejszą regulację, jednak częściej pękają i łamią się.
– Można również wybrać obrożę pół-zaciskową – podczas gwałtownego ruchu zaciska się ona na szyi psa , co uniemożliwia mu zerwanie się, jednak nie na tyle mocno aby zrobić mu krzywdę.
Szelki dla psa. A może jednak?
Obroża czy szelki – tu zdania są podzielone. Niektóre psy nie tolerują obroży, albo strasznie szarpią podczas spacerów. W takim wypadku szelki są lepszym rozwiązaniem. Istnieje kilka rodzajów szelek. Najpopularniejsze to oczywiście szelki spacerowe w różnych wzorach i kolorach. Są również szelki sportowe, solidne i wytrzymałe, wybierane w zależności od aktywności fizycznej, którą z psem uprawiamy. Na rynku są również szelki profesjonalne dla psów przewodników, czy tropiących oraz szelki samochodowe, które pozwalają w bezpieczny sposób przewozić czworonoga.
Smycz i szelki dla psa. Jak wybrać odpowiednie?
– Należy odpowiednio zmierzyć psa: obwód szyi w najszerszym punkcie, obwód klatki piersiowej w jej najszerszym punkcie, długość linii górnej i dolnej.
– Powinny być – podobnie jak obroża – trwałe i wykonane z wytrzymałego, lekkiego oraz łatwego do czyszczenia materiału. Nie powinny obcierać psa ani posiadać elementów, które mogłyby podrażnić skórę zwierzęcia.
– Szelki powinny być regulowane, wiele z nich posiada opcje regulowania każdego z elementów, najlepiej dokonywać regulacji na ciele psa. Powinny przylegać do skóry ale nie wrzynać się w skórę. Najlepsze to te bez-uciskowe, nie krępują one bowiem ruchów czworonoga.
Smycz – Rodzaje
Aby dopełnić psią wyprawkę, potrzebujemy oczywiście smyczy. Na rynku – tak jak w przypadku obroży czy szelek – mamy bardzo duży wybór. Istnieje kilka rodzajów, a główne to:
– Smycz klasyczna – najczęściej spotykana na spacerach i w sklepach, ma określoną długość, najczęściej jest krótka (ok.100-150 cm), po jednej stronie ma karabińczyk, a po drugiej znajduje się rączka. Najlepiej nadaje się do spacerów w mieście, gdzie jest dużo ludzi i pies musi iść przy naszej nodze, albo np. do pociągu czy komunikacji miejskiej,
– Automatyczna – smycz wykonana z taśmy lub linki, jej długość to zazwyczaj od 3 do 8 metrów, długość można regulować dzięki mechanizmowi schowanemu w plastikowym uchwycie, posiada blokadę, której można użyć na wybranej długości taśmy.
– Smycz regulowana (przepinana) – bardzo podobna do smyczy klasycznej, jednak z możliwością regulacji poprzez przepinanie na różnych długościach smyczy.
Zobacz jeszcze: Wielkopolski Park Narodowy z psem
Jaką smycz wybrać?
Musimy zastanowić się nad kilkoma aspektami. Dla jakiej wielkości psa dopasowujemy smycz, do jakiego typu spacerów i z jakiego materiału. Długość głównie zależy od temperamentu psa i miejsca gdzie chcemy wybrać się z nim na spacer. Oczywiście ważna jest również wielkość i waga psa. Dla małych, spokojnych psów dobra będzie smycz automatyczna, natomiast dla psów niezdyscyplinowanych, nada się smycz przepinana lub klasyczna. Ważny jest również materiał. Smycz musi być trwała i wytrzymała. Może być z metalowego łańcucha, taśmy, linki, czy skóry.
Wygląd i marka to indywidualna sprawa każdego właściciela. Szukajcie w internecie ciekawych pomysłów, ładnych wzorów, czy nawet unikalnych motywów. Na pewno znajdziecie coś, co odzwierciedli dusze Wasze i Waszych psów.
Łapa, Olga&Drynio
PS: Pamiętajcie, że możecie nas odwiedzić na naszym Instagramie oraz Facebook’u!
Nasz pierwszy wybór nie był łatwy! Trzeba było przebrnąć przez masę poradników by wybrać coś dla Majsterka. Ostatecznie trafiliśmy naprawdę dobrze 🙂 Nasz zestaw można zobaczyć na IG (@dogmasjter)
Super blog ❤️Ale fajnie że tu trafiłam ❤️