Strona główna » Porady » Jak pomóc psu w upał?
Jak pomóc psu w upał?

Hejka naklejka! Na dworze upał, temperatura gdzieniegdzie sięga 30 stopni Celsjusza, mimo że jeszcze nie ma lata. Człowieki narzekają na gorąco, nic nie chce im się robić. Co mam powiedzieć ja? Cały dzień bym tylko leżał, najlepiej w zacienionym, chłodnym miejscu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak pomóc psu w upał, przeczytajcie ten wpis.

Co grozi psom w upał?

Jeżeli temperatura ciała psa (która normalnie wynosi ok 38 stopni), wzrasta do ponad 41 stopni Celsjusza, możemy mówić o udarze cieplnym, czyli przegrzaniu.

Objawy przegrzania:

  • wzmożone ziajanie,
  • przyśpieszony ,płytki oddech,
  • ogólne osłabienie (osowiałość),
  • wymioty lub biegunka,
  • hipertermia czyli podniesienie się temperatury ciała do temp powyżej 41 stopni Celsjusza,
  • przyśpieszenie akcji serca,
  • nadmierna suchość nosa ,
  • suchość dziąseł i warg,
  • utrata przytomności.

Jeżeli zaobserwujemy któreś z wyżej wymienionych oznak przegrzania, pamiętajmy aby nie podawać psu żadnych leków! Należy natomiast jak najszybciej udać się do lecznicy (pamiętając o odpowiednim transporcie). Wcześniej możemy schłodzić psa poprzez podanie mu miski z zimną wodą oraz ułożenie go w chłodnym, zacienionym miejscu.

Jak pomóc psu w upał? Nasze sposoby

  • Mata chłodząca – już w tamtym roku człowieki zastanawiali się nad zakupem mi maty chłodzącej. Decyzja zapadła jednak dopiero w tym roku. Mam matę! Wybrali dla mnie tą z wkładem żelowym od trixie, w rozmiarze XL. Początkowo nie bardzo mnie ona interesowała – wole zimne kafelki w przedpokoju, jednak z upływem czasu zdarzyło mi się kilka razy na niej położyć. Nie jest to jednak dla mnie „must have” 😀
  • Psie lody – bardzo łatwe w przygotowaniu. Człowieki robią owocowe ( z truskawkami i jogurtem naturalnym lub z owocami i wodą) ale również mięsne. Często też zamrażają psiasteczka.
  • Mrożony kong – to jest to! Mój kong w kształcie kości najczęściej jest zapełniany mokrą karmą z Doliny Noteci ale też pastą łososiową czy zwykłym śmietankowym serkiem. Następnie wystarczy włożyć go do zamrażalnika na ok 30 minut i już. Pyszna mrożona przekąska gotowa.
  • Zimna chusta na karku – wystarczy zmoczyć bandankę w zimnej wodzie i położyć piesełowi na kark. Niektórzy używają także mokrych ręczników czy ubierają swoje czworonogi w mokre koszulki. Jednak dla mnie moja zimna, zielona bandana na karku – to jest SZTOS!
  • Wiatrak -bardziej pomocny człowiekowi jednak i dla psa się nada. Trzeba jednak uważać i nie ustawiać go blisko naszych psich uszu. W bardzo łatwy sposób można czworonoga przeziębić. Najlepiej tak jak u mnie,ustawić go w drugim końcu pokoju aby nie wiał bezpośrednio w jedno miejsce a po całym pokoju.
  • Oczywiście stały dostęp do zimnej wody to podstawa. Najlepiej aby miska stała w zacienionym miejscu mieszkania, ale nawet mimo to, wodę należy wymieniać kilka razy dziennie.

Jak pomóc psu w upał? Czego nie robić podczas gorąca?

Jest kilka rzeczy, których w czasie upałów powinno się kategorycznie unikać.
Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy psa w samochodzie! Nawet na krótką chwilę! Nawet jeżeli samochód jest zaparkowany w cieniu, choćby przy otwartej szybie! Temperatura w samochodzie sięga nawet 50 stopni i oznacz dla psa jedno – śmierć! Więc jeśli widzicie, że ktoś zostawił swojego czworonoga w samochodzie macie prawo reagować. Dzwońcie po Straż Miejską, Policję, a jeżeli długo się nie pojawią, możecie nawet wybić szybę aby uratować zwierzaka.

Jak pomóc psu w upał? Odpuście sobie również spacer z psem w czasie największych upałów. Nawet jeżeli codziennie wychodźcie z czworonogiem na godzinny spacer wczesnym popołudniem,gdy jest gorąco warto znacznie go skrócić, a na dłuższa wycieczkę udać się wczesnym rankiem lub po rodzinie 18. Oczywiście najlepiej wybierać wędrówki w miejscach jak najbardziej zacienionych. Często róbmy postoje , w czasie których podawajcie zwierzakowi wodę.

Nie używaj kagańca weterynaryjnego! Jak sama nazwa wskazuje kaganiec weterynaryjny jest używany przez lekarza weterynarii podczas wizyty zwierzęcia w lecznicy. Wybierając kaganiec dla psa pamiętajmy, że powinien on móc w nim otworzyć pysk i wysunąć język w celu napicia się wody, a przede wszystkim powinien mieć możliwość ziajania – ponieważ tak obniża temperaturę swojego ciała.

A Wy jakie macie sposoby na ochłodę w czasie upałów? Napiszcie jakie metody stosują Wasze człowieki aby nie straszna była Wam wysoka temperatura.

Łapa! Drynio & Olga

PS: Pamiętajcie, że możecie nas odwiedzić na naszym Instagramie oraz Facebook’u!

Czytaj też:

3 thoughts on “Jak pomóc psu w upał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *