Strona główna » Spacer z psem » Rakytov z psem – Wielka Fatra nie ma już przed nami tajemnic
Rakytov z psem

Rakytov z psem – Wielka Fatra nie ma już przed nami tajemnic

Szukacie łatwego szczytu do zdobycia, w którym suma przewyższeń nie przekracza 500 metrów? Czas zdobyć Rakytov z psem i zaliczyć kolejny szczyt Wielkiej Fatry. Trasa ma świetne widoki i fantastyczne towarzystwo w postaci stada owieczek!

Wielka Fatra z psem – Czas zdobyć Rakytov

Wielka Fatra to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich na Słowacji. Ta leżąca niemal w samym środku państwa kraina ma niepowtarzalne scenerie i choć zdjęcia wprawiają w zachwyt, nadal niewiele Polaków odwiedza ten rejon naszych południowych sąsiadów. To również najlepsze miejsce do odnalezienia ciszy, spokoju i bezludnych zakątków.

Wielka Fatra jest ogromna, więc naturalnie oferuje całą masę szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. W ciągu naszego urlopu doświadczaliśmy wycieczek z 1000-metrowymi przewyższeniami. Jedne były bardzo przyjemne, a inne – wprowadzały nas na zupełnie inny poziom górskiej wspinaczki. Dlatego też przed podróżą warto poczytać o szczytach i możliwościach wejścia na nie.

Dlaczego Rakytov?

  • Ma wysokość wynoszącą około 1 567 metrów nad poziomem morza, co czyni go jednym z wyższych szczytów Wielkiej Fatry.
  • Leży w centralnej części, skąd widać niemal całe pasmo wokół.
  • Podróż zaczyna się od wysokości 1365 metrów, a więc wycieczka jest idealna na mniej wyczerpujący spacer.
Rakytov z psem - widok ze szczytu

Hotel Granit Smrekovica

Podróż zaczynacie od położonego na wysokości 1360 metrów hotelu Smrekovica. Jadąc z Rużomberoka w kierunku Bańskiej Bystrzycy skręćcie w prawo przed „Koliba Bodega”. Na wąskiej drodze po obu jej stronach znajdują się liczne domostwa, choć im bardziej w górę, tym zabudowa jest rzadsza.

Jedziecie cały czas, jak wiedzie główna ulica. Samochodem zrobicie łącznie około 500 metrów w górę, więc najgorsza wspinaczka jest już praktycznie za wami. Kierujcie się drogowskazami na „Hotel Granit Smrekovica”. Po kilkunastu minutach jazdy pojawi się przed wami fantastycznie położony ośrodek. Co więcej, tuż obok niego znajduje się darmowy parking (tu pinezka: https://maps.app.goo.gl/Sc9vBFSbn1oywwgi7)

Zielony szlak wśród owieczek

Z parkingu udajecie się na zielony szlak i praktycznie przez całą drogę na szczyt z niego nie schodzicie. Już po 20 minutach można spotkać kolejny hotel. Nie skręcajcie na żółty ani niebieski szlak, a przeskoczcie nad rowem i udajcie się w kierunku pierwszego wzniesienia.

Po kolejnych 20 minutach możecie spotkać stado owieczek, którym na wzgórzu opiekują się psy pasterskie. My mieliśmy to szczęście i zobaczyliśmy całą zgraję. Zareagowały na nas neutralnie – są raczej oswojone z człowiekiem. Jeśli zdobywacie Rakytov z psem, postarajcie się, aby nie szczekał na owieczki. Są one dość płochliwe. Hugo raz wydał z siebie dźwięk, a puchate zwierzątka uciekły na 100-200 metrów.

Spotkanie z owieczkami to nie tylko widok jak z filmu, ale i fantastyczne wrażenia słuchowe. Do każdej z nich przyczepiony jest bowiem dzwoneczek. Reklama czekolady Milki czy innych twarogów w telewizji to nic w porównaniu z tym! W stadzie jest też parę koziołków, które wolą trzymać się w centrum całej „paczki”.

Wielka Fatra owce

Na pierwszym wzgórzu jest ławeczka ze stolikiem. Warto się tu zatrzymać na kilka zdjęć, bo widok w dół i na inne szczyty zapiera dech w piersiach. Zobaczycie też stąd Rakytov, patrząc w kierunku południowym. To też dobry moment, aby zboczyć delikatnie z zielonego szlaku i pójść ostro w górę na Skalną Alpę. Nie pożałujecie!

Severné Rakytovské sedlo

Po Skalnej Alpie możecie spotkać mapę informującą o zasadach w Parku Narodowym Wielkiej Fatry. W tej chwili kończą się górskie hale, a rozpoczyna się 35-minutowy marsz lasem. Tu widoki już nie są tak spektakularne, jednak czasami – spoglądając w prawo – ujrzycie piękny krajobraz.

Na połączeniu żółtej i zielonej ścieżki, zacznie się 10-minutowa wspinaczka w górę. Uważajcie, bo jest tam dość ślisko, nawet, gdy w ostatnich dniach nie padało. Nam właśnie się to zdarzyło. Lepiej wspomagać się kijkiem albo chwytać za wystające z drzew gałęzie.

Na rakitowskim Sedle kończą się drzewa i znów zaczynają wspaniałe hale. Warto tu przycupnąć na moment, bo dalsza podróż będzie najbardziej wymagającym punktem wycieczki, ale i dlatego też, że na wystających skałach nie może nie udać się sesja zdjęciowa!

Rakytovskie Sedlo

Rakytov z psem

Przed wami najtrudniejszy moment. Musicie piąć się w górę po skalnej i dość stromej trasie. Na 600 metrach przewyższenie osiąga ponad 150. Na tym etapie jest też wąsko i dwie osoby raczej nie ominą się bez postoju jednej z nich.

Szczyt jest cały czas dobrze widoczny. To podpowiedź dla osób, którym łatwiej idzie się do miejsca, które widzą, dokąd zmierzają (Matka, haha).

Panorama Rakytova uważana jest za najpiękniejszą w całej Wielkiej Fatrze. Obejmuje wszystkie ważne szczyty tego pasma, ale też inne partie słowackich gór. Przy dobrej przejrzystości widoczne są. Niżne Tatry i Mała Fatra, od których dzieli was nawet 50 kilometrów.

Na szczycie obecne są: drogowskaz, duży, drewniany krzyż i metalowa tablica z opisanymi szczytami. Jeśli wcześniej zdobyliście już inne, warto sprawdzić, czy ich stąd nie zobaczycie. My widzieliśmy m.in. Kriżną i Ostredok. Tę wycieczkę opisaliśmy tutaj.

Rakytov z psem

Droga z powrotem

Szybka kanapka, krótki odpoczynek i wracamy. Powrót – ku rozczarowaniu niektórych – odbywa się tą samą trasą. Warto więc znów uważać w drodze na Sedlo i podczas ostrego zejścia na wilgotnym odcinku zielonego szlaku.

Jest też duża szansa, że znów spotkacie stado owieczek. My trafiliśmy na nie bliżej parkingu, na którym pozostawiliśmy samochód. To niezapomniane przeżycie!

Rakytov z psem w liczbach

  • Dystans: 8,20 km
  • Czas: 2 godziny i 56 minut (bez pauz)
  • Kroki: około 12 tys.
  • Łącznie w górę: 491 metrów

Na Wielkiej Fatrze zdobyliśmy jeszcze kilka szczytów. Opiszemy je w kolejnych tekstach. Stay tuned!

Łapa! Drynio & Hugo

Czytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *